Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засаждане на овошки: кога е най-добре да се прави - през пролетта или есента

14 март 2024, 11:57 часа

Въпросът кога е по-добре да се засаждат овошки - през пролетта или есента, е предмет на дебат сред градинарите. И двата варианта имат своите предимства и недостатъци.

Засаждане на овошки - през пролетта или есента

Като начало си струва да се отбележи, че всички разсадници се занимават с резници и отглеждане на разсад през пролетта и лятото. Ето защо през есента се пускат за продажба млад разсад и ако се засади правилно, той ще се вкорени лесно и ще оцелее през зимата. През пролетта обикновено се продават растения, които са били прибрани за съхранение.

Въпреки това, на градинарите, които живеят в райони с много студени зими, се препоръчва да засаждат овошки през пролетта. В този случай растенията ще имат достатъчно време да се вкоренят и да се адаптират.

В райони с много горещ климат, където почвата може да изсъхне през сезона, се препоръчва есенно засаждане на дървесни и храстови видове.

За задължителното пръскане на овошките през март – ето какво да знаем

Ако в градината растат различни дървета с височина 5 м, 4 м и 3 м, тогава те трябва да бъдат засадени на разстояние 6–9 м едно от друго. Ако засадите овошките по-гъсто, те няма да загинат, но докато се развиват, те ще растат не на ширина, а нагоре, преплитайки клони, и засенчвайки се взаимно. 

Изоборът на време за засаждане на овощни дръвчета зависи и от техния вид. Ябълковите дървета, крушите и костилковите плодове се засаждат възможно най-рано през пролетта, разсадът на овощните храсти се засажда дори когато пъпките вече са малко разцъфнали. Разсадът на овощни дървета и храсти в контейнери се засажда през целия сезон - от средата на април до средата на ноември. Пролетното засаждане започва от момента, в който се стопи последният сняг и завършва десет дни преди отварянето на пъпките.

Дупките за ябълкови и крушови дървета се изкопават с диаметър най-малко 1 м и дълбочина 60 см. За дървета на полуджуджета диаметърът на дупката трябва да бъде 1 м и дълбочина 40 см. см. За ниско растящите джуджета диаметърът на дупката трябва да бъде 90 см, дълбочината 40 см. За череши, сливи, арония се правят ями с диаметър 80 см и дълбочина 40 см. 

Варосване на овошките през март - трябва ли да се прави

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес